środa, 2 marca 2011

Domowe sposoby pielęgnacji po kąpieli

   Pielęgnacja po kąpieli jest bardzo potrzebna naszej skórze, gdyż woda jaką używamy nie ma najlepszych parametrów, zazwyczaj bywa albo twarda, albo ( i to najczęściej) z dodatkiem chloru. To też nasza skóra  ma nie lada kłopot, bywa sucha, podrażniona i ściągnięta. Do pielęgnacji po kąpieli służą nam już gotowe produkty, takie jak wszelkiego rodzaju balsamy i kremy.
Ale czy nie warto wrócić trochę do starych dobrych domowych sposobów na pielęgnację ciała, zważywszy iż gotowe wyroby mają w swoim składzie różnego rodzaju konserwanty.
Oto kilka porad w tym zakresie.
              
                                             Delikatny ocet lawendowy.
   S k ł a d n i k i :
1 garść suszonych kwiatów lawendy(płatki)
0,5 litra naturalnego octu owocowego
100 g wody różanej
20 g alkoholu 70- procentowego
1 łyżeczka do kawy olejku lawendowego
    
W y r ó b: Pachnące kwiatki lawendy wsypujemy do dobrze zamykanego naczynia z szerokim wlewem i zalewamy octem owocowym. Mocno zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe miejsce, jeśli jest to możliwe - na słońce.  Od czasu do czasu mocno wstrząsamy. Po dwóch tygodniach płyn odcedzamy, wyciskając przy tym mocno lawendę. Płyn filtrujemy przez papierowy filtr do kawy i rozcieńczamy go wodą różaną. Zlewamy wszystko do butelki z ciemnego szkła i mocno kilka razy wstrząsamy. Mamy gotowy produkt do użycia.
  
 S t o s o w a n i e  i  d z i a ł a n i e  :  Pięknie pachnący ocet lawendowy stosujemy przede wszystkim do nacierania całego ciała po kąpieli lub prysznicu. Odświeża skórę, lekko ją przy tym ściągając i walnie przyczynia się do szybkiej regeneracji kwasowego odczynu naszej skóry. Zalecany do skór przetłuszczających się.  
 
                                                  Ocet ziołowy

   S k ł a d n i k i :
1 łyżeczka do kawy suszonej mięty
1 łyżeczka do kawy suszonej szałwii
1 łyżeczka do kawy suszonych kwiatów lawendy
1 łyżeczka do kawy suszonego rozmarynu
0,5 l naturalnego octu owocowego
100g destylowanej wody
20g alkoholu 70- procentowego
 0,5 łyżeczki do kawy olejku rozmarynowego

   W y r ó b : Suszone zioła wsypujemy do dobrze zamykanego naczynia i zalewamy octem. Starannie zamknięte naczynie odstawiamy w ciepłe miejsce w domu lub w słońcu - od czasu do czasu mocno wstrząsamy. Ważne jest przy tym, by zioła zawsze były zanurzone w occie. Po upływie dwu tygodni odcedzamy płyn, mocno wyciskając zioła. Płyn filtrujemy przy pomocy papierowego filtra do kawy, a następnie rozrabiamy wodą destylowaną. Rozpuszczamy olejek rozmarynowy w alkoholu i dolewamy do przefiltrowanego płynu. Całość przelewamy do butelki z ciemnego szkła i jeszcze raz mocno wstrząsamy.
  Sprawdzamy intensywność naszego octu ziołowego. Jeśli jak na nasz gust jest zbyt mocno skoncentrowany to rozcieńczamy go wodą destylowaną. Jeśli życzymy sobie, by zapach rozmarynu był jeszcze intensywniejszy ,ponownie rozpuszczamy kilka kropel olejku rozmarynowego w alkoholu i dolewamy do octu. 
   
S t o s o w a n i e  i  d z i a ł a n i e :   Przyjemnie pachnący rozmarynem ocet ziołowy nadaje się głównie do odświeżającego nacierania  całego ciała po kąpieli lub prysznicu, szczególnie przy cerze trądzikowej i słabo ukrwionej. Ocet ten przeczyszcza pory skóry i aktywnie wspomaga przy regeneracji naturalnego kwaśnego odczynu.                                                                                                                                      

                                            Tonik różany                                                                                                                                                                  
S k ł a d n i k i : 
200g wody różanej
2g ałunu w proszku
10g alkoholu 70- procentowego
5 kropli olejku różanego ( może być syntetyczny)                                                                                           
W y r ó b :  Wodę różaną  podgrzewamy nieco i rozpuszczamy w niej ałun. Potem rozpuszczamy olejek różany w alkoholu. Oba płyny mieszamy razem i zlewamy do butelki z ciemnego szkła. Jeszcze raz mocno wstrząsamy.                                                                                                                                                

S t o s w a n i e  i  d z i a ł a n i e : Ten wspaniały tonik do odświeżającego i pięknie pachnącego nacierania całego ciała był kiedyś sporządzany z prawdziwego olejku różanego. Niestety, prawdziwy olejek różany  stał się bardzo kosztowny, syntetycznie produkowany jet jednak z nim chemicznie tożsamy, możemy go zatem używać bez obaw. Nacieranie pięknie pachnącym tonikiem  ma lekki skutek ściągający i odwadniający dzięki zawartości ałunu. Tonik jest idealny do porannej toalety .                                            

SPA w domowej łazience

Nic nie podziała na nas tak odprężająco po wyczerpującym dniu jak kąpiel w wannie. Te krótkie chwile jakie mamy na odpoczynek  wykorzystajmy jak najefektywniej i zamieńmy własną łazienkę w pokój SPA.

Do relaksacyjnej kąpieli będzie nam potrzebna sól morska, olejki eteryczne i naturalne świece zapachowe, bowiem zabieg taki może również uleczyć nasze dolegliwości zdrowotne.

Aromaterapia w wannie

Dzięki właściwościom leczniczym olejków eterycznych nasza kąpiel w wannie może stać się zabiegiem leczniczym. Do kąpieli możemy dodać więcej niż jeden aromat.

Olejek lawendowy: uśmierzy bóle głowy, działa relaksująco oraz bakteriobójczo, łagodzi infekcje skórne i egzemy;

Olejek pomarańczowy: wyciszy lęki i zdenerwowanie, pomoże zasnąć, pięknie pachnie;

Olejek rozmarynowy: poprawia krążenie krwi, zapobiega wypadaniu włosów, pomaga likwidować cellulitis;

Olejek eukaliptusowy: złagodzi mięśniobóle i bóle reumatyczne, schorzenia skórne, orzeźwi umysł i ciało, leczy infekcje górnych dróg oddechowych;

Olejek geraniowy:  poprawi libido, pomaga likwidować zmarszczki, rozstępy i stany zapalne.

Olejek melisowy:  działa przede wszystkim rozkurczowo i uspokajająco. Woda z dodatkiem melisy roztacza delikatny, nieco zbliżony do cytrynowego zapach i jest zalecana przy wszelkich nerwicach, braku skupienia i dolegliwościach menstruacyjnych.

Olejek sosny karłowatej: jest idealnym dodatkiem kąpielowym na zimę, gdyż kąpiel z jego udziałem przyjemnie rozgrzewa  całe ciało. Jest zalecany szczególnie, gdy wracamy do domu przemarznięci lub gdy chcemy coś przedsięwziąć przeciwko zapowiadającemu się przeziębieniu.

Nie stosujemy olejków nie rozcieńczonych, jedynie dodajemy do wody kilkanaście kropli olejków eterycznych.

Sól morska do kąpieli

Sól morska ma działanie relaksujące, poprawia odporność skóry i jej chłonność, dostarcza skórze składników mineralnych, uspakaja wrażliwą i suchą skórę. Do naszej leczniczej kąpieli najlepsza będzie sól z Morza Martwego. Dostępne są sole już aromatyzowane naturalnymi olejkami eterycznymi. Kąpiel solankowa z wykorzystaniem 100% soli z Morza Martwego likwiduje podrażnienia skóry, łagodzi objawy alergii, egzemy, trądziku i łuszczycy. Doskonale usuwa zmęczenie, relaksuje i uspokaja. Regularnie stosowana ma działanie odchudzające, zmniejszają efekt "skórki pomarańczowej" oraz rozstępy.

Sól może nam zastąpić peelling, jej grube ziarna rozprowadźmy na skórze okrężnymi ruchami, odczekajmy chwilę, a potem spłuczmy letnią wodą. Zabieg taki doskonale wygładzi i ujędrni ciało. Kąpiele w soli morskiej doskonale poprawiają mikro-krążenie i nadają skórze ładniejszy koloryt.

Świece zapachowe

Przeniosą nas do egzotycznej krainy, ale tylko te naturalne np. z zatopionymi, suszonymi owocami. Przyjemne zapachy wyciszą nas i spowodują, że zwykła kąpiel stanie się pobytem w salonie SPA.

Takie rytualne zabiegi na naszą zestresowaną, zmęczoną i narażoną na działanie zanieczyszczonego środowiska skórę stosujmy przynajmniej dwa razy w tygodniu.